Урок № 17
Тема: Передумови і початок Національно-визвольної війни. Богдан Хмельницький, його сподвижники.
Мета: визначити причини та передумови Національно-визвольної війни українського народу проти польського панування, дати характеристику історичної постаті Богдана Хмельницького та його сподвижників; розвивати в учнів уміння аналізувати та порівнювати історичні події, зіставляючи історичну інформацію, робити висновки, виділяти головне, визначати причини історичних подій, визначати місце історичних діячів та їх роль в історичному процесі; на прикладах героїчної історії українського народу виховувати в учнів національно-патріотичні почуття.
Основні поняття: «Національно-визвольна війна».
Основні дати: 1595 – 1657 рр. – роки життя Б.Хмельницького; січень 1648 р. – початок визвольної війни; лютий, 1648 р. – укладення союзної угоди з кримським ханом про надання військової допомоги.
Обладнання: підручник, карта «Визвольна війна українського народу під проводом Богдана Хмельницького», атласи, портрет Богдана Хмельницького та його сподвижників, дидактичний матеріал для груп, презентація, мультимедійне забезпечення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:
- застосовувати та пояснювати на прикладах термін «Національно-визвольна війна»;
- визначати причини та передумови Національно-визвольної війни;
- складати історичний портрет Богдана Хмельницького та сподвижників Богдана Хмельницького – Івана Богуна та Максима Кривоноса;
- визначати місце історичних діячів та їхню роль в історичному процесі;
- висловлювати та аргументувати власну точку зору.
Педагогічні прийоми та методи навчання: евристична бесіда, «мозковий штурм», презентації, метод проблемного навчання, групова робота, робота з картою, робота з документами, робота з ілюстраціями.
Міжпредметні зв’язки: українська література, географія, інформатика.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Взаємне привітання та організація уваги учнів.
- Доброго дня! Я бачу, що ви в чудовому настрої, а настрою чудового не буває забагато, то ж поверніться один до одного і щиро усміхніться. Молодці!
- Перш ніж почати роботу, хочу пригадати слова американського підприємця Генріха Форда: «Зібратися разом – це початок, триматися разом – це процес, працювати разом – це успіх. Я бажаю, щоб ми з вами, працюючи разом на уроці досягти максимального успіху.
Перевірка готовності учнів до уроку. Троє учнів попередньо отримали завдання підготувати презентації за певною темою.
Демонструється зразок таблиці «Мої враження від уроку» та Картка оцінювання роботи на уроці. Нагадується учням, що вони протягом уроку заповнюють таблицю «Мої враження від уроку» (+ сподобалось, - не сподобалось, ! – цікаво) і картку оцінювання, куди вноситься оцінка за електронний тест, самоцінювання під час уроку та оцінка спікера команди за роботу в групі. Підсумкову оцінку виставляється вчителем в кінці уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя: Напевне, якщо запитати з чим у вас асоціюється Японія, то ви скажите з сакурою, самураями, Китай Нідерланди – з тюльпанами, Єгипет – з пірамідами, Індія – поділ на варни та касти, так для більшості іноземців Україна асоціюється з козаками, з Богданом Хмельницьким. Тому ми зобов’язані добре вивчити історію українського козацтва та видатних діячів. І коли нас хтось запитає, ми не опускали очі від сорому, що не знаємо, а навпаки відповідали з гордо піднятою головою!
ІІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів
Індивідуальні завдання на картках.
Картка № 1. «Збери козака». Вам пропоновано: шолом; порохівницю; кольчугу; рукавиці; шаровари; щит; шапку; шаблю; шпагу; рушницю. Із запропонованих предметів слід обрати необхідні для спорядження козака. (Порохівниця, шаровари, шапка, шабля, рушниця)
Картка № 2. Хронологічна задача. Скільки років минуло від Берестейської унії до ухвалення сеймом «Ординації Війська Запорізького…» (1638 -1596 = 42)
Картка № 3. З ім’ям якого історичного діяча пов’язані зображення? Чим він уславився?
На попередніх уроках ви вивчили тему «Українські землі у першій половині ХVІІ століття». Перш ніж перейти до вивчення нової теми, нам необхідно пригадати попередній матеріал.
Фронтальна бесіда за запитаннями, робота з картою атласу ( на ст. 2-3):
- Між якими державами були розділені українські землі на початку ХVІІ ст.? (Більшість земель - Річ Посполита, утворена у 1569 р.; Північна Буковина – Молдавія (васал Османської імперії), Закарпаття – розділене між Австрійськими Габсбургами та Семигородським князівством; Чернігово-Сіверщина за Деулінським перемир’ям перейшла у 1619 р. до Речі Посполитої)
- Яким був політичний статус українських земель за умовами Люблінської унії? (Погодились на інкорпорацію, тобто включення українських земель до складу Польської держави. Українські землі були поділені на 6 воєводств – Руське, Белзьке, Подільське, Київське, Волинське, Брацлавське).
- Які суспільно-політичні зміни відбулися в українських землях після 1569 року? (швидке визрівання конфлікту між шляхтою і селянством через закріпачення селян, збільшення панщини та податків (третій Литовський статут 1588 р.); наступ на православну віру українців, українську культуру та мову шляхом ополячення української шляхти; втрата Україно державності, яка в обмеженому вигляді зберігалась у ВКЛ).
- Чи були спроби національної боротьби українського народу наприкінці ХVІ- на початку ХVІІ ст.. на території України? (Національно-визвольні повстання мали місце в кінці 16 ст. під проводом Криштофора Косинського початок осені 1591 р., Северина Наливайка навесні 1595 р., більш підготовленими, організованими і займали більшу територію повстання під проводом Марка Жмайла 1625 р., Тараса Федоровича 1630 р., Івана Сулими 1635 р., Павла Павлюка 1637 (Бут).
- Що передбачала «Ординація Війська Запорізького реєстрового…», підписана козацькою старшиною піля поразки повстання 1638 р. на чолі з Я. Острянином, Д. Гунею та К. Скиданом? (За «Ординацією…» реєстр складав 6 тис. козаків, придушувалися будь-які прояви покозачення, реєстровці не мали права обирати гетьмана і старшину, на Запоріжжі перебували польські залоги, заборонялось здійснювати військові походи проти Османської імперії, козаків зобов'язали сплачувати податки).
- Яким було значення козацьких повстань кінця ХVІ- початку ХVІІ ст.? (Козаки здобули величезний воєнний досвід, засвідчили підтримку козацтва більшості українського населення. Але: повстання зазнали поразки через стихійність, брак належної організованості та згуртованості)
- Коли тривало «Десятиліття «золотого спокою»? (1938-1948 рр.)
Перевірка правильності виконання завдань індивідуальних карток.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми розглянемо одну із найгероїчніших сторінок українського козацтва – боротьбу за національне визволення від Речі Посполитої під проводом Б. Хмельницького.
Учні записують тему уроку на дошці «Передумови і початок Національно-визвольної війни. Богдан Хмельницький, його сподвижники»
Спільно з учнями формулюються очікувані результати уроку відповідно до плану.
План.
1. Причини та передумови національно-визвольної війни.
2. Б. Хмельницький та його сподвижники.
4. Підготовка до початку війни.
Які ж результати ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (визначати причини та передумови Національно-визвольної війни; складати історичний портрет Богдана Хмельницького та сподвижників Богдана Хмельницького – Івана Богуна та Максима Кривоноса; визначати місце історичних діячів та їхню роль в історичному процесі; охарактеризувати заходи, які вживав Богдан Хмельницький для підготовки до війни; висловлювати та аргументувати власну точку зору; оволодіти новим життєвим досвідом; розуміти історичне минуле та сучасність для прогнозування майбутнього).
Постановка питання уроку:
Чи відбулась би національно-визвольна війна без Б. Хмельницького?
Відповідь на це питання ви зможете дати в кінці уроку.
V. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.
1. Причини та передумови національно-визвольної війни.
На мультимедійній дошці слайд:
Національнo-визвольна війна – війна народу проти іноземного панування за створення незалежної держави.
Національно-визвольна війна українського народу середини ХVІІ ст. – це війна українського народу під проводом Б. Хмельницького за визволення від польсько-шляхетського панування.
В учнів знаходяться «Пам’ятка №1» (Додаток №1).
Згадайте найважливіші характеристики історичних подій:
Передумови - встановити умови, що уможливили здійснення повстання (поширення ідей чи настроїв у суспільстві; чи існувала сила або особа, яка б могла очолити повстання; становище груп, верств населення).
Причини – встановити, що відбулося в житті повсталих соціальних груп і верств незадовго до виступу; що могло викликати незадоволення до такої межі, що довелося взятися за зброю для зміни існуючих порядків.
Отже, визначимо передумови та причини Національно-визвольної війни під проводом Б. Хмельницького, працюючи в групах з джерелами інформації.
Робота з історичними джерелами в в групах:
Перша група – наводить докази із історичних джерел, що вказують на посилення національно - релігійного гніту на українських землях під владою Речі Посполитої;
Друга група - наводить докази із історичних джерел, що вказують на погіршення становища селян та міщан.
Третя група – наводить докази із історичних джерел, що вказують на обмеження прав козацтва.
Четверта група – працюючи з історичним джерелом, вказує передумови війни.
Завдання усім групам: Опрацювавши джерела, скласти таблицю.
Підводимо підсумки цього завдання – слайд «Причини та передумови Національно-визвольної війни»
Причини
|
Передумови
|
1. Посилення католицизму на українських землях та загострення національних та релігійних утисків українського населення під владою Польщі.
|
1. Поширення ідей боротьби за національну незалежність і особисту свободу людини.
|
2. Засилля в Україні польських магнатів і шляхти. Посилення соціально-економічного гніту селян, міщан, козаків.
|
2. Початок формування української нації.
|
3.Нехтування польською владою станових інтересів українського козацтва.
|
3. Перетворення козацтва на провідну політичну силу українського суспільства.
|
Ми визначили передумови та причини Національно-визвольної війни. Наступним кроком є визначення рушійних сил та характеру Національно-визвольної війни.
Метод «Мозковий штурм»
- Що таке рушійні сили? (Це соціальні верстви і групи, які брали участь у повстанні чи війні).
- Назвіть рушійні сили Національно-визвольної війни (Козацтво, селяни, міщани, вихідці з дрібної української православної шляхти, представники православного духівництва)
- Який характер мала війна? (Національно-визвольний, релігійний, антифеодальний)
- Яка ж була мета повстання? (Знищити польське панування, створити Українську державу, ліквідувати кріпацтвл)
Приводом до війни стала особиста кривда, завдана Б. Хмельницькому польським шляхтичем Д. Чаплинським, який пограбував його маєток у Соботові, викрав його дружину та жорстоко побив його сина Тимоша. Розгніваний Б. Хмельницького спробував знайти захисту у короля, та ледь уникнув арешту. Тоді він вирушив на Січ, де у січні 1648 року загальна козацька рада обрала його гетьманом.
2. Б. Хмельницький та його сподвижники.
Розподіл ролей в малих групах:
- «спікер» - організатор діяльності групи, може оцінювати кожного учасника групи;
- «доповідач» - доповідає про результати групи всьому класу;
- «секретар» - веде записи результатів роботи групи, допомагає доповідачеві висловити думку групи;
- «посередник» - стежить за часом, заохочує групу до роботи.
Робота в групах з додатковою інформацією.
Група 1. – Характеристика Б. Хмельницького як історичного діяча (робота з підручником на ст. 114-116)
Створити з повсталих селян і козаків боєздатну армію, яка боролася за визволення України, Б. Хмельницький зміг, спираючись на своїх сподвижників. Серед них були представники різних станів -козацтва, української шляхти, міщан. У роки війни вони стали талановитими воєначальниками, будівничими держави, дипломатами. До найближчого оточення гетьмана належали Іван Богун, Кіндрат Бурляй, Іван Гиря, Матвій Гладкий; Філон Джеджалій, Максим Кривоніс, Іван Виговський, Антон Жданович, Федір Вешняк та інші. Про деяких з них ми дізнаємось зараз.
Ст. 116 – перерахувати найвідоміших соратників Б. Хмельницького.
Група 2. – Характеристика І. Богуна як історичного діяча
Група 3. – Характеристика М. Кривоноса як історичного діяча
Група 4. – Коротка характеристика Михайла Кричевського, Станіслава Морозовицького та Мартина Небаби.
Презентація роботи груп.
Узагальнююча бесіда з класом:
r Яке з досліджень було найбільш пізнавальним та цікавим?
Учні відповідають на запитання, аргументуючи свої думки, стосовно презентацій.
- Підготовка до початку війни.
Робота з картою. Січ знаходилася на мисі Микитин Ріг .Там згідно з «Ординацією…» стояла Польська урядова залога. Тому Б. Хмельницький зайняв о. Томаківку, куди почали прибувати козаки. 25 січня 1948 р. Б. Хмельницький захопив Микитинську Січ. Значна частина реєстровців перейшла на його бік. На козацькій раді Хмельницького було обрано гетьманом.
Робота з підручником. Користуючись підручником ст. 117 складіть тези «Заходи Богдана Хмельницького по підготовці збройного виступу»
Орієнтовні відповіді учнів
- Розіслав універсали до українського народу із закликами вступати до лав козацького війська;
- Налагодив виробництво пороху, організував закупівлю зброї та боєприпасів
- Досяг домовленостей про перехід реєстровців на бік повстанців;
- Вів переговори з Туреччиною та Кримським ханством (лютий 1948 р. – угода з Іслам-Гіреєм ІІІ, бо: недостатність власної кінноти, уникнення несподіваного нападу)
Робота з документом. Із листа коронного гетьмана Миколи Потоцького королю Владиславу про ситуацію в Україні (березень 1648 р.)
Згубне полум’я так розгорілося, що не було жодного села, жодного міста, у якому б не лунали заклики до сваволі й де б не чинилися замахи на життя й майно своїх панів... Козацькі старшини бажають також самостійно володарювати в Україні, укладати угоди з іноземцями і сторонніми господарями і робити все, що лише завгодно їх волі й бажанню.
Спочатку піднялось 500 бунтівників — сама по собі це — жалюгідна сила, але проти них слід рушити цілу армію, бо ці 500 підняли бунт у змові зі всіма козацькими полками і зі всією Україною. За короткий час повстанців збільшилося до 3 тис. Але боронь Боже, щоб він (Хмельницький) пішов із ними в Україну. Тоді ці 3 тис. швидко зросли б до 100 тис. і нам вистачило б діла з цими.
Запитання до документа:
§ Які факти наводить автор документа?
§ Чи можна стверджувати, що козаки, розпочавши повстання, відігравали роль національної еліти, яка відображала настрої більшості українського народу? Чому?
На відміну від козацьких виступів попередніх років, у 1648 р. боротьба проти польського шляхетського панування в Україні набула великого розмаху і ставала всенародною.
VІ. Закріплення нових знань та вмінь учнів
Інтелектуальна гра «Ти мені – я тобі.» Команди по черзі задають по одному запитанню своєму сусідові по парті. Коли команда відповіла, то вона дістає право задавати питання.
Закінчіть речення:
1). Національно – визвольна війна – це…
2). Приводом до НВВ послужив…
3). Соратника Б. Хмельницького у НВВ були…
4). Гетьманом Б. Хмельницький став у… (січні 1948 р.)
Бліц-опитування:
1. Назвіть ім’я гетьмана, який очолив НВВ.
2. Родовий хутір Хмельницького.
3. Релігія, яку сповідували козаки.
4. Титул, який мав Б. Хмельницький.
5. Інше ім’я Богдана Хмельницького.
Польський шляхтич, який пограбував садибу Хмельницького, побив його сина і викрав його дружину
Викинь зайве:
1). М. Кривоніс, Ф. Жеджалій, І. Богун, Владислав IV.
2). Селяни, козаки, магнати, православна шляхта.
3). Фільварок, панщина, мануфактура, кріпацтво.
4). Лютеранство, православ’я, католицизм, уніатство.
VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання
Відповідь на проблемне питання уроку.
Чи відбулась би національно-визвольна війна без Б. Хмельницького?
Україна, натерпівшись польського панування, стримувала свій гнів протягом доби «золотого спокою». Але достатньо було невеликого поштовху, появи людини, що спромоглася б стати організатором боротьби, щоб український народ піднявся на війну. І така людина на Україні була – Богдан Хмельницький.
Завдяки Б. Хмельницького національно-визвольна боротьба переросла у війну. Сам перебіг Національно-визвольної війни і її наслідки для українського народу ви вивчатимете на наступних уроках.
Пам’ятаєте , ми на початку уроку з вами говорили про те, які асоціації викликає Україна, я думаю, що тепер вам не тільки не страшно дати відповідь на питання іноземця про наше минуле, а навпаки ви самі захочите поділитися здобутими знаннями.
Обговорення результатів заповнення таблиці «Мої враження від уроку».
Прийом «Незакінчене речення»
- Сьогодні на уроці я зрозумів…
- Сьогодні на уроці я дізнався про …
- Мене дуже зацікавило …
VІІІ. Домашнє завдання. Опрацювати параграф 15 та питання ст. 118. Розпочати складати історичний портрет Б.Хмельницького. Випереджаюче завдання: підготувати розповідь про битви на Жовтих Водах і під Корсунем
ДОДАТКИ
МОЇ ВРАЖЕННЯ ВІД УРОКУ
+ «Плюс» - сюди записується все, що сподобалось на уроці: інформація і форми роботи, які викликали позитивні емоції, корисність тощо.
|
- «Мінус» - сюди записується все, що не сподобалось, наприклад, здалося нудним, викликало неприйняття, залишилось незрозумілим
|
! «Цікаво»- сюди записуються цікаві факти, про які дізнались, запитання, що з'явились, роздуми тощо
|
|
|
|
КАРТКА ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ НА УРОЦІ
учня/учениці 8-Б класу __________________________________
|
Бали
|
ПЛАН САМООЦІНЮВАННЯ
|
|
- Я можу проаналізувати історичні явища, процеси та факти та надати їм власну оцінку (2 бали)
|
|
- Я вмію комбінувати, поєднувати елементи з різних джерел та синтезувати висновки. (2 бали)
|
|
- Я вмію планувати, проектувати свою діяльність (2 бали)
|
|
- Я вмію генерувати (придумувати) ідеї (2 бали)
|
|
- Я вмію узагальнювати та робити висновки (2 бали)
|
|
- Я вільно володію історичними поняттями та можу вільно застосовувати їх в нової ситуації (2 бали)
|
|
- Підсумковий бал самооцінювання
|
|
- Оцінка спікера команди за роботу в групі
|
|
- Підсумкова оцінка вчителя за роботу на уроці
|
|
Пам’ятка «Вчимося вивчати повстання»
- Називаємо точну дату повстання, назву та ім'я ватажка.
- Визначаємо причини повстання: для цього встановлюємо, що відбувалось в житті повсталих соціальних груп і верств незадовго до виступу, що могло викликати невдоволення до такої межі, що довелося взятися за зброю для зміни існуючих порядків.
- Визначаємо передумови повстання, для цього встановлюємо умови, що уможливлювали здійснення повстання (назву, поширення яких-небудь ідей і настроїв або особи, які могли очолити повстання і яким було ставлення державної влади до становища даних соціальних груп і верст, до їхніх проблем).
- Рушійні сили повстання: соціальні верстви і групи, які брали участь у повстанні.
- Розглядаємо початок повстання.
- Визначаємо привід - яка подія послужила безпосереднім поштовхом до початку повстання. Як правило, таку подію можна назвати «останньою краплею, що переповнила чашу терпіння»;
- характеризуємо керівника повстання – до якої соціальної групи належить. що спонукало його стати активним учасником і ватажком повстання, основні якості характеру, цілі.
- Висвітлюємо хід повстання.
- Визначаємо результати (наслідки повстання) - як позитивні, так і негативні.
- Визначаємо історичне значення повстання. Яку роль в подальшому історичному розвитку суспільства, народу, держави воно відіграло?
- Визначаємо уроки повстання: чому воно навчило людей, який досвід був з даної події?
Пам’ятка «Характеристика історичного діяча»
1) Де і коли він народився?
2) Де і в яких умовах жив, зростав, виховувався?
3) Що вплинуло на формування його особистості?
4) Опишіть його зовнішність і характер.
5) Які його риси варті наслідування, а які ні?
6) Охарактеризуйте основні справи його життя.
7) Які успіхи й невдачі були в його справах?
8) Які верстви населення підтримували його діяльність, а які — ні та чому?
9) Назвіть результати його діяльності і дайте їм оцінку.
10) Сформулюйте своє ставлення до нього.
Пам’ятка «Розподіл ролей в малих групах»
· «спікер» - організатор діяльності групи, може оцінювати кожного учасника групи;
· «доповідач» - доповідає про результати групи всьому класу;
· «секретар» - веде записи результатів роботи групи, допомагає доповідачеві висловити думку групи;
· «посередник» - стежить за часом, заохочує групу до роботи.
Документ 1. Зі скарги волинської шляхти на сеймі 1645-1646рр.
«...Таких утисків не терплять і греки в турецькій неволі: забрано у православних церкви, монастирі й кафедри, заборонено вільне провадження відправ, бідні православні вмирають без причастя, не можуть прилюдно відправляти похоронів; у Любліні, Сокалі, Белзі та інших містах через відібрання церков православні мусять потайки ховати своїх померлих у підвалах і домах».
Завдання: навести докази із історичних джерел, що вказують на посилення національно-релігійного гніту на українських землях під владою Речі Посполитої;
Документ 2. Із записок польського публіциста середини XVII ст.
«Мусимо визнати, що велику ненависть підносять і поширюють великі податки, не звичайні роботи, часті, поволовщини, оренди, рогове, копитове та інші подібні тягарі, що їх над ними вигадують урядники, орендарі, суддівські гачки, економи, котрі хотіли б збільшити прибутки своїх панів… Спитайтесь у самих же козаків, що спонукало їх до такої відваги, сміливості, відчайдушності й шалу, і думаю, що вони всі вони подадуть великий реєстр кривд, неслушних податків, що їх терпіли від панів комісарів та інших вельможних державців».
Завдання: Навести докази із історичних джерел, що вказують на погіршення становища селян та міщан.
Документ 3. З листа Б. Хмельницького до польського короля (1647 р.) «Пани, державці та старости на втіху собі нестерпно кривдять нас і тяжко ображають, позбавляючи нас не тільки вбогого майна, а й свободи, посягаючи на наші хутори, луки, сіножаті, ниви, зорані поля, ріки, млини, бджоляні десятини, хоч усе це й належать до володінь Вашої королівської милості. І що тільки комусь із них у нас, козаків. сподобається, силою відбирають, а нас самих, безневинних, обдирають, б'ють, мордують, до в'язниць кидають, на смерть за наші маєтності вбивають, так що багато кого з нашою товариства поранено й знівечено, наші пани полковники, добровольні слуги їх милостей панів старост, шість того, щоб нас від такої біди й напасті захищати допомагають рам урядовцям знущатися з нас».
Завдання: Навести докази із історичних джерел, що вказують на обмеження прав козацтва.
Документ № 4. Серед чинників, які сприяли активній національно-визвольній боротьбі, була певна втрата контролю польської королівської влади над реєстровим козацтвом. Козацтво створювалось для оборони коронних земель, а перетворилось на впливову самостійну силу. Селянсько-козацькі повстання сприяли накопиченню воєнного досвіду, зростанню національної свідомості українського народу, формуванню психологічної свідомості боротися до переможного кінця.
Завдання: вказати передумови війни.
|