УРОК № 18
Тема: Фінікійські міста-держави. Ізраїльсько-Іудейське царство (Слайд 1)
Мета: познайомити учнів з країнами Близького Сходу; сформувати уявлення про найважливіші етапи історичного розвитку Фінікії та Ізраїльсько-Іудейського царства; навчити знаходити на карті фінікійські міста-держави, кордони Давньоєврейського царства; розвивати вміння аналізу історичних явищ; визначити, яким був внесок ізраїльсько-іудейського та фінікійського народів у світову культуру; пробудити інтерес до Біблії як історичного джерела.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, карта, атласи, дидактичний матеріал, мультимедійна презентація.
Основні поняття і терміни: колонія, метрополія, колонізація, місто держава, Біблія, пророки.
Основні дати та події: ХІІ-VІ ст. до н. е. – фінікійська колонізація узбережжя Середземного моря; кінець ХІ – початок Х ст. до н.е. – утворення держави Ізраїль; 1000-928 рр. до н. е. – розквіт Давньоєврейського царства за правління Давида і Соломона.
Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: показувати на карті розташування перших фінікійських міст-держав, напрями фінікійської колонізації, територію Ізраїльсько-Іудейського царства; пояснювати вплив географічного положення країн та природних умов на основні заняття фінікійців та євреїв; описувати спосіб життя народів Передньої Азії; пояснювати та доречно виживати нові поняття «колонізація», «колонія», «метрополія», «Біблія», «пророки»; характеризувати постаті Давида і Соломона; давати оцінку, з позиції загальнолюдських цінностей, піратству та работоргівлі; визначати роль Біблії як історичного джерела. (Слайд 2)
СТРУКТУРА УРОКУ
I. Організація навчальної діяльності учнів.
II. Перевірка домашнього завдання.
III. Мотивація навчальної діяльності.
IV. Актуалізація опорних знань учнів.
V. Вивчення нового матеріалу.
План (Слайд 3)
1. Як природні умови Фінікії впливали на заняття її мешканців? Як виникли фінікійські міста та їхні колонії?
2. Які винаходи уславили фінікійців?
Хвилинка відпочинку
3. Яким був суспільний лад та духовних світ давніх євреїв?
4. Яким було правління Давида та Соломона в Ізраїльсько-Іудейському царстві?
VI. Узагальнення та систематизація знань.
VII. Підсумки уроку. Оцінювання
VIII. Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ
І. Організація навчальної діяльності
Взаємне привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.
Організація уваги учнів: побажання гарного настрою, цікавої роботи, нових знань та відкриттів.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Учні демонструють малюнки-експонати до історичного музею «Дворіччя».
Робота з картою (біля дошки)
- Які річки протікають територією Дворіччя?
- Назвіть і покажіть міста-держави Дворіччя.
- Покажіть територію Вавилонського царства.
Прийом «Сніжна куля». Цей методичний прийом залучає до активної роботи велику кількість учнів. Алгоритм цього прийому стисло можна описати так: Слово - речення - питання - відповідь.
Учитель показує на учня і говорить: «Слово!» Той промовляє слово, яке стосується попередньої теми уроку. Показує на іншого учня і говорить: «Речення». Другий учень складає речення з цим словом. Третій учень придумує питання до цього речення, четвертий учень відповідає на нього. (Слайд 4)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Запитання: «Чи люди завжди поводять себе добре, чи є й такі, що інколи поводяться погано?»
- От так і давні країни залишили нам щось хороше та щось погане. Фінікійський та єврейський народи створила найцікавіші та найцінніші для нас речі, разом з тим у них виникли одні з найтяжчих злочинів.
Питання уроку: Який внесок фінікійської та ізраїльсько-іудейської цивілізації у культурну спадщину людства? (Слайд 5)
ІV. Актуалізація опорних знань
Дидактична гра «Відгадай загадку» (Слайд 6)
- Близько половини людей в усьому світі зайняті цією справою. Що це ? (торгівля)
- Якщо б ви жили в ті давні часи, як могли дізнатися про життя інших народів? (подорожуючи)
- Що найперше ви вивчаєте в школі, і без чого було б неможливим винайдення всесвітньої мережі Інтернет? (алфавіт)
- Яка книга найпоширеніша і найпопулярніша в світі? (Біблія)
V. Вивчення нового матеріалу
1. Як природні умови Фінікії впливали на заняття її мешканців? Як виникли фінікійські міста та їх колонії?
Розповідь, яка супроводжується роботою з картою (Слайд 7)
У давнину на східному узбережжі Середземного моря знаходились країни Сирія, Фінікія та Палестина. Географічне положення цих країн було дуже вигідним — на перехресті караванних і морських торгових шляхів, що з'єднували Єгипет, Грецію, Палестину, Ассирію, Халдею (Вавилонію). Фінікія розташовувалась на території сучасної держави Ліван. З початку ІІ тис. до н.е. на території Фінікії виникають перші міста. На півночі було місто Бібл, що означало «гора». Його назва збереглася в словах «Біблія» і «бібліотека». Найбільше фінікійське місто Тір (це слово означає «скеля») стояло на острові неподалік від берега. Воно було неприступним для ворогів. Сідон означало місце риболовлі. Дамаск відрізняється від попередніх місцем розташування. Уточніть, що мається на увазі?
Робота з атласом: розгляньте на мапі територію Фінікії. Позначте та підпишіть в контурній карті головні фінікійські міста-держави Тір, Сідон, Бібл, Дамаск.
Метод «Коло думок». На території цієї країн не було великих річок, земля була не придатна для полів і пасовищ. Як ви думаєте, чим займалися житель фінікійських міст-держав?
Обговорення. (Слайди 8 – 11)
Метод «Мозковий штурм». Уявіть що ви перемістились в ті далекі часи. Запропонуйте, як можна боротися з работоргівлею та піратством.
Продовження розповіді. Фінікійці першими на своїх кораблях об'їхали навколо Африки. Послав їх в експедицію в 600 р. до н. е. єгипетський цар Нехо. Відпливши з Єгипту Червоним морем, вони повернулися додому через три роки вже Середземним морем. На мандрівників чатували різні небезпеки, вони потерпали від голоду й спраги. Двічі довелося їм причалювати до берега, сіяти ячмінь та пшеницю й збирати врожай. Коли мандрівники обігнули Африку, сонце раптом зійшло з протилежного боку. Моряки дуже злякалися. Коли вони розповіли про це вдома, їм ніхто не повірив.
Робота над формуванням понять:
Колонізація – заселення та освоєння вільної території.
Фінікійські торговці стали володарями морів і засновниками морських торгівельних шляхів. На чужих землях фінікійські мореплавці заснували нові поселення - колонії.
- Як ви вважаєте, для чого створювались нові поселення?
Прочитайте в підручнику термін метрополія (ст. 79)
- Поміркуйте, чи нагадують вам відносини між колонією і метрополією та дорослою людиною і дитиною. Чим?
Робота з картою: Спочатку на Кіпрі, а пізніше в Північній Африці і Піренейському півострові створювали фінікійці свої колонії. Відомою фінікійською колонією було місто Карфаген на півночі Африки, який був заснований в ІХ ст. до н.е. і проіснував довше ніж його метрополія.
Запитання: Чим відрізнявся спосіб життя фінікійців від вавилонян і єгиптян?
2. Які винаходи уславили фінікійців?
Розповідь. Особлива роль належить народів Східного Середземномор'я у створенні алфавіту, одного з чудових досягнень людської культури. По суті, всі сучасні алфавіти або прямо походять від фінікійського, як грецький і латинський, або створені на його основі.
Евристична бесіда:
- Клинопис Месопотамії та ієрогліфи Єгипту були добре відомі фінікійцям. Як ви вважаєте, чому ієрогліфи і клинопис їм не подобався?
- На основі якого алфавіту створено український?
Висновок: Обидві системи були складними і вимагали великих професійних навичок для запам'ятовування сотень і тисяч знаків. Нарешті, найбільш досконалою системою виявився фінікійський алфавіт. Він був дуже простий, мав 22 літери. Позначалися лише приголосні звуки з яких, наче конструктор, складали слова. Застосування цього алфавіту (сприйнятого згодом з деякими змінами греками) робило грамотність доступною будь-якому громадянину, що мало величезне значення для розвитку торгівлі і мореплавання.
Робота з ілюстраціями (Слайди 12-16)
Бесіда за запитаннями: (Слайд 17)
- Який з винаходів фінікійців мав надзвичайне значення для них самих?
- Який винахід фінікійців особливо важливий для розвитку людства?
Хвилинка відпочинку “Австралійський дощ” (Слайд 18)
Піднімається вітер (потираємо руки). Падають перші краплинки дощу (клацаємо пальцями). Почалася справжня злива (плескаємо долонями по стегнах). Злива перетворюється на бурю (тупцюємо). Ось буря стихає (плескаємо долонями по грудях). Стихає злива (плескаємо долонями по стегнах). Закінчується дощ, падають останні краплі (клацаємо пальцями). Шумить тільки вітер (потираємо долонями). Австралійський дощ скінчився. Сонце! (усі разом піднімають руки вгору).
3. Яким був суспільний лад та духовних світ давніх євреїв? (Слайд 19)
Робота з картою. Учні, користуючись картою, дають відповіді на запитання:
1. Вздовж узбережжі якого моря розташована територія Палестини? (Середземного)
2. Чи є на території Палестини річки? (є,але не багато)
3. Як називається найбільша з них? (Йордан)
4. В яке море вона впадає? (Мертве море)
Розповідь. У ХІV-XIII ст. до н. е. з Месопотамії до Палестини прийшли племена євреїв.
Метод «Мозковий штурм». Давньоєврейські племена багато подорожували, яким було їх основне заняття?
Сама назва «євреї» перекладається як «житель по той бік річки» або «зарічна людина», що узгоджується з легендою про прихід вождя Авраама в Палестину з-за ріки Євфрат. Історію цього народу викладено в Біблії.
Робота над формуванням понять: Біблія, пророки.
Запитання: Що таке Біблія? (Слайд 20)
Далі учні працюють з підручником на ст. 81, занотовуючи поняття в зошит.
Бесіда за запитаннями:
Що вам відомо про історію Давньоєврейської держави за текстом Біблії?
Які із біблійних заповідей ви знаєте?
Робота в парах з джерелом. Десять заповідей Божих. Ст. 81.
Обговорення в загальному колі.
4. Яким було правління Давида та Соломона в Ізраїльсько-Іудейському царстві? (Слайд 21)
Робота зі схемою (Слайд 22)
Коментар схеми: Близько 1030 р. до н.е. царем був обраний Саул, владу якого визнали всі 12 племен. Після смерті Саула царем став його зять Давид (близько 1005-965 р. до н. е.), який завершив створення Ізраїльсько-Іудейської держави. При ньому був приєднаний Єрусалим, який став столицею нового царства. Наступником Давида став його молодший син, Соломон ( 965-935 рр. до н. е.). Традиція прославляє його за мудрість, зображує проникливим і справедливим суддею і оголошує автором низки літературних творів, які увійшли в Біблію. За правління Соломона багато уваги приділялося будівництву. В честь єдиного бога Яхве Соломон спорудив у Єрусалимі розкішно прикрашений храм. Після смерті Соломона Ізраїльсько-Іудейське царство почало слабнути і розділятися на частини (Окремо Ізраїль із центром у м. Самарія та Іудейське царство зі столицею Єрусалим).
Дискусія. Чи погоджуєтесь ви, що поділ держави на частини стало причиною захоплення територій Ізраїльсько-Іудейського царства сусідніми народами.
VІ. Узагальнення та систематизація знань.
На початку уроку ми разом сформували думку, що всі давні народи залишили нам щось хороше і щось погане. Згадайте їх і заповніть у зошитах порівняльну таблицю « + » і « - » досягнень, які залишили нам фінікійський та єврейський народи (Слайд 23)
Отже, як висновок до таблиці ми можемо підтвердити що хорошого в нашому світі завжди більше ніж поганого.
VІI. Підсумок уроку. Оцінювання. Учням пропонується провести самооцінку роботи на уроці.
Метод «Мікрофон». У чому ви вбачаєте важливість проведеного уроку?
VIІI. Домашнє завдання. Прочитати матеріал підручника. Закінчити роботу з контурною картою: позначити колонії Фінікії; пояснити біблійні вирази: Вавилонське стовпотворіння; Повернутися на землю обітовану; Камінь спотикання; Манна небесна; Заборонений плід солодкий. (Слайд 24 )
|