Понеділок
20.05.2024
16:10
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Мій сайт
Головна Реєстрація Вхід
РОЗРОБКИ УРОКІВ З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ 11 КЛАС »
Меню сайту

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 49

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

УРОКИ №73—74

Тема. Проголошення незалежної України. Л. Кравчук — Президент України.

Мета: охарактеризувати процес здобуття Україною незалежності; досягти усвідомлення учня­ми історичного значення прийняття «Акта проголошення незалежності України», значення виборів першого Президента України; розвивати вміння аналізувати документи, давати оцінку подій, політичних діячів, визначати їх історичне значення, розвивати історичне і логічне мислення, виховувати учнів у дусі національної ментальності.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, атлас, дидактичні матеріали, портрет Л. Кравчука.

Основні терміни і поняття: Акт проголошення незалежності України, СНД, референдум, Президент України.

Основні дати і події: 24 серпня 1991 р. — Акт проголошення незалежності України; 1 грудня 1991 р. — референдум і вибори Президента України; 30 серпня 1991 р. — Указ про заборону Компартії України; 8 грудня 1991 р. — Біловезька угода, утворення СНД, припинення існування СРСР.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: характеризувати процес здобуття Україною незалежності, заснування посади Президента України; аналізувати «Акт проголошення незалежності України»; визначати історичне значення утворення незалежної України.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Фронтальне опитування.

  1. Чим було зумовлено загострення політичної боротьби восени 1990 р.? Які його наслідки?
  2. З якою метою було проведено Всесоюзний референдум 17 берез­ня 1991 р.?
  3. Які його результати і наслідки?
  4. «Новоогарьовський процес» — це …

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Проблемне питання уроку: Чому у 1991 р. діяльність комуністичної партії була заборонена?

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда за запитаннями:

1)      Коли була прийнята «Декларація про державний суверенітет України»?

2)      Чи стала Україна незалежною із прийняттям «Декларації...»?

3)      Які закони були прийняті Верховною Радою УРСР від літа 1990 до літа 1991 р.? («Про економічну самостійність», серпень 1990 р.; «Про заснування посади Президента Української РСР і внесення змін і доповнень до Конституції Української РСР», «Про вибори Президента УРСР», «Про президента Української РСР», липень 1991 р.)

ІV. Вивчення нового матеріалу

1.      «Акт проголошення незалежності України»

Розповідь.

Позачергова сесія Верховної Ради України 24 серпня 1991 р. розглянула надзвичайно важливе для долі народу питання: про політичну ситуацію в республіці та заходи, які необхідно вжити для недопущення можливості повторення подібних дій у майбутньому.

Сесія прийняла історичний документ — «Акт проголошення незалежності України», у якому, зокрема, підкреслювалося: «Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної Української держави — України. Територія України є неподільною і недоторканною. Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України».

Однак, згідно з чинним на той час законодавством, питання про реалізацію права народу України на самовизначення виходило за межі компетенції Верховної Ради УРСР і мало вирішуватися виключно всеукраїнським референдумом. Тому того ж дня, крім Акту проголошення незалежності України, було прийнято й постанову Верховної Ради УРСР «Про проголошення незалежності України», якою, зокрема, передбачалося провести 1 груд­ня 1991 р. всеукраїнський референдум на підтвердження Акта проголошення незалежності України.

Тим самим було покладено край юридичному існуванню УРСР. На карті світу з’явилася нова суверенна держава — Україна. «Акт проголошення незалежності України» — це документ великої історичної ваги, який, відновивши історичну справедливість, став закономірним наслідком процесу розвитку українського народу.

Робота з документом. Акт проголошення незалежності України

Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв’язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 р., продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами, здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної Української держави — України.

Територія України є неподільною і недоторканою.

Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України.

Цей. акт набирає чинності з моменту його схвалення.

Верховна Рада України

Завдання до документа: Визначте історичне значення цього документа.

2.      Припинення діяльності Компартії України. Заснування посади Пре­зидента України

Розповідь.

Причетність КПУ до спроби державного перевороту ДКНС при­звела до прийняття указу Президії Верховної Ради «Про тимчасо­ве призупинення діяльності КПУ» від 26 серпня 1991 р. та «Про заборону діяльності КПУ» від 30 серпня 1991 р.

В атмосфері національного піднесення 4 вересня 1991 р. було прийнято історичне рішення про підняття над будинком Верховної Ради України національного синьо-жовтого прапора, який пізніше 28 січня 1992 р. був затверджений як Державний Прапор України.

Повідомлення учнів. Закони «Про заснування посади Президента України», «Про ви­пори Президента УРСР», «Про Президента Української РСР».

3.      Референдум 1 грудня 1991 р.

Референдум, який відбувся у намічені строки, не залишив жодних сумнівів. 90,32 % громадян, які брали участь у референдумі, на питання бюлетеня відповіли: «Так, підтверджую». Позитивну відповідь дало населення всіх областей України і Криму незалежно від їх національного складу. Результати голосування ознаменували пов­ноправне входження України до світового співтовариства вільних держав. Почалася хвиля дипломатичного визнання України як незалежної держави.

Всеукраїн­ський референдум 1 грудня 1991 р. став вирішальною подією на шляху до повної ліквідації владних структур СРСР. На референ­думі понад 90% громадян України (31,9 млн осіб) проголосувало за «Акт проголошення незалежності України», незважаючи на те, що на всесоюзному референдумі 17 березня 1991 р. 70% населен­ня України висловилося на збереження єдності СРСР.

Народ Укра­їни підтвердив своє прагнення жити у вільній незалежній державі. Це була третя спроба домогтися незалежності (перша відбулась у 1648—1657 рр. під проводом Б. Хмельницького; друга — у 1917— 1919 рр. під керівництвом М. Грушевського та В. Винниченка).

4.      Вибори Президента України

1 грудня 1991 р. жителі України обирали першого Президен­та України.

Кандидатами в Президенти були: Голова Верховної Ради України Л. Кравчук, голова Львівської обласної ради В. Чорновіл, голова Української республіканської партії Л. Лук’яненко, заступник Голови Верховної Ради України В. Гриньов, голова народної Ради в парламенті України академік І. Юхновський, голова Української народної партії Л. Табурянський, міністр сіль­ського господарства України О. Ткаченко (на останньому етапі виборів він зняв свою кандидатуру і закликав виборців голосу­вати за Л. Кравчука). Незважаючи на істотні розбіжності в їхніх програмах, усі кандидати стояли на платформі незалежності Укра­їни, проти участі в СРСР.

Опозиція не спромоглася виставити єдиного кандидата: Рух висунув голову Львівської обласної Ради В. Чорновола, однак його лідери І. Драч і М. Горинь, як і Українська республіканська партія, агітували за голову УРП Л. Лук’яненка, Партія демократичного відродження України (ПДВУ) — за керівника Народної Ради в парламенті України академіка І. Юхновського та за одного з лідерів ПДВУ, народного депутата В. Гриньова.

Уже в першому турі виборів, набравши 61,6 % голосів, переміг Голова Верховної Ради України, в недалекому минулому завідуючий ідеологічним відділом ЦК КПУ, секретар ЦК КПУ, Леонід Макарович Кравчук. Він і став першим Президентом незалежної України (1991—1994).

Повідомлення учня. Постать в історії

Леонід Кравчук (нар. 1934 р.) — відомий український політичний діяч. Президент України в 1991—1994 рр. Народився в с. Великий Житим на Рівненщині. 1958 р. закінчив економічний факультет Київського університету. Член КПРС від 1958 р. Працював викладачем Чернівецького фінансового технікуму. Від 1960 р. — лектор, пізніше — завідувач відділу пропаганди та агітації Чернівецького обкому КПРС. Закінчив Академію суспільних наук у Москві, кандидат економічних наук. Від 1970 р. працював в апараті ЦК КП України. Від жовтня 1989 р. — секретар ЦК КПУ з ідеології, кандидат у члени Політбюро Компартії.

Від 1990 р. Голова Верховної Ради України. 1 грудня 1991 р. став першим всенародно обраним Президентом України. Від 1994 р. — народний депутат Верховної Ради України.

5.      Утворення Співдружності Незалежних Держав

Варіант І. Повідомлення учня.

Варіант ІІ. Розповідь.

7—8 грудня 1991 р. на зустрічі в Біловезькій пущі Президент України Л. Кравчук, Голова Верховної Ради Республіки Білорусі С. Шушкевич і Президент Росії Б. Єльцин констатували факт розпаду Радянського Союзу і підписали угоду про утворення Спів­дружності Незалежних Держав (СНД).

21 грудня в Алма-Аті де­кларацію про утворення СНД підписали керівники Азербайджану, Білорусі, Казахстану, Молдови, Росії, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану й України. «З утворенням Співдружності Неза­лежних Держав, — відзначалося в Декларації, — Союз Радянських Соціалістичних Республік припиняє своє існування». Засновники СНД чітко визначили, що кожна з республік, яка входить до СНД, є цілком незалежною у внутрішній і зовнішній політиці державою, а нове міждержавне утворення не передбачає жодно­го центру, жодних вертикальних структур.

Незалежність Укра­їни стала фактом, визнаним усіма державами, які виникли на основі колишнього Союзу РСР.

Завдання: Визначте причини розпаду СРСР.

Зразок відповіді: Причини розпаду СРСР:

1)      Унітарний характер СРСР, що обмежував права союзних республік, хоча за конституцією СРСР був федерацією.

2)      Недоліки і помилки національної політики (курс на «злиття націй» і формування типу «радянської людини», ігнорування національних особливостей і проблем).

3)      Нездатність союзного керівництва подолати економічну кризу.

4)      Процес демократизації і гласності сприяв зростанню національ­ної свідомості й активізації національно-визвольних рухів.

5)      Ослаблення в процесі перебудови ролі союзного центру і стриж­ня радянської системи — КПРС.

6)      Ідеологічна криза КПРС.

7)      Втрата владою авторитету після кривавих подій у Баку, Вільнюсі та інших містах, особливо після заколоту 19—21 серпня 1991 р.

Дискусія: Як ви вважаєте, чи можна було запобігти розпаду СРСР? По­ясніть свою позицію.

Відповідь учнів аналізується й оцінюється.

V. Закріплення нових знань та вмінь учнів

Завдання: Опрацювати відповідний матеріал підручника і скласти хроніку національно-визвольного руху 1987-1991 рр.  Орієнтовна таблиця: «Хроніка національно-визвольного руху»

Дата

Подія

Квітень 1985 р.

Пленум ЦК КПРС висунув стратегічну мету – курс на прискорення соціально-економічного розвитку країни

Травень 1985 р.

Постанова про заходи щодо подолання алкоголізму

Лютий 1986 р.

ХХVІІ з’їзд КПРС підтвердив курс на прискорення

1987-1989 рр.

Гласність сприяла виникненню громадських неформальних об’єднань (діяли не під керівництвом КПРС, але не були протизаконними)

Серпень 1987 р.

Український культурологічний клуб, Київ: розкриття «білих плям».

Вересень 1987 р.

Українська ініціативна група за звільнення політичних в’язнів (І. Гель М. Горинь, С. Хмара, В. Чорновіл)

Грудень 1987 р.

Українська асоціація незалежної творчої інтелігенції, Львів, вид. журнал «Кафедра»

Жовтень 1987 р.

Товариство Лева, Львів: І. Калинець, М. Осадчий, М. Руденко, Є. Сверстюк, І. Світличний, стали ініціаторами створення Української асоціації незалежної творчої інтелігенції.

1987 р.

Відродження видання першого в Україні незалежного громадсько-політичного журналу «Український вісник» В. Чорновола.

1988-1989 рр.

Розгортання діяльності різноманітних неформальних організацій. Зародження багатопартійності.

Березень 1988 р.

Оприлюднено «Декларацію принципів» Української Гельсінської Спілки, (оч. Левко Лук’яненко)

Березень 1988 р.

Організація української молоді «Спадщина»

Червень 1988 р.

ХІХ Всесоюзна партійна конференція, яка започаткувала політичні реформи у СРСР

   

Червень 1988 р.

Перший багатотисячний мітинг у Львові під гаслами демократизації суспільства і жовто-блакитними прапорами.

Листопад 1988 р.

У Києві перша політична демонстрація і перший політичний страйк.

   

1989 р.

Хвиля мітингів і демонстрацій під політичними гаслами.

Лютий 1989 р.

Утворення Товариства української мови ім. Т. Г. Шевченка (оч. Д. Павличко), у 1991 р. перейменоване на Всеукраїнське товариство «Просвіта» ім. Т. Г. Шевченка

Травень 1989 р.

Утворене Українське історико-просвітницьке товариство «Меморіал»

Жовтень 1989 р.

Створено екологічну асоціацію «Зелений світ» (оч. Ю. Щербак)

Грудень 1989 р.

Українська студентська спілка, Київ: розширення прав студентів, автономія навчальних закладів, прийняття демократичних статутів вузів та ін.

Лютий 1990 р.

Скасування 6 статті Конституції СРСР, ліквідація монополії КПРС на владу

Березень-травень 1990 р.

Вибори до Верховної Ради УРСР і місцевих рад.

15 травня 1990 р.

Верховна рада УРСР стала працювати в парламентському режимі

Червень 1990 р.

Спілка незалежної української молоді, Івано-Франківськ

15-30 липня 1989 р.

Страйк шахтарів, що охопив 193 шахти. Страйкуючи висували як економічні, так  і політичні вимоги.

Вересень 1989 р.

Увільнення В. Щербицького з посади першого секретаря ЦК КПУ.

Установчий з`їзд Народного Руху України за перебудову.

Жовтень 1989 р.

Прийняття ВР УРСР Закону “Про мови в УРСР”, що закріплював державний статус української мови та гарантувалася рівноправність мов усіх народів, що проживали на території України.

Січень 1990 р.

“Живий ланцюг” між Києвом і Львовом у день відзначення роковин Злуки УНР і ЗУНР.

Березень1990 р.

Перші демократичні вибори до ВР УРСР.

16 липня 1990 р.

Прийняття ВР УРСР Декларації про державний суверенітет України.

3 серпня 1990 р.

Закон УРСР «Про економічну самостійність»

30 вересня 1990 р.

100-тисячна маніфестація у Києві із закликом проведення “круглого столу” усіх політичних сил України.

2-7 жовтня 1990 р.

Голодування студентів на Площі Жовтневої революції (тепер Майдан Незалежності) на підтримку низки політичних вимог: відставка уряду; надання Декларації про державний суверенітет України конституційної сили; оголошення нових виборів на багатопартійній основі; заборона військової служби громадянам України за її межами: націоналізація майна КПРС і ВЛКСМ на території республіки.

25-28 жовтня 1990 р.

ІІ Всеукраїнські Збори Народного Руху України. Зміни програмних положень. Проголошення мети незалежності України, розбудови демократичної правової держави.

23 січеня 1990 р.

Легалізація УГКЦ

Березень 1991 р.

Кардинал Любачівський повернувся з еміграції

5-6 червня 1990 р.

Відродження УАПЦ

17 березня 1991 р.

Референдум з питань майбутньої долі СРСР

24 серпня 1991 р.

Прийняття Акту проголошення незалежності України.

1 грудня 1991 р.

Підтвердження Акту проголошення незалежності України на Всеукраїнському референдумі

Бесіда за запитаннями:

1.      Коли   було проголошено незалежність України?

2.      Із якою метою було проведено референдум 1 грудня 1991 р.?

3.      Яким був його результат?

4.      Хто став першим Президентом України?

Тестові завдання

1)      Хто з названих політиків не балотувався на пост Президента України на виборах 1991 р.? А Л. Кравчук Б Л. Кучма В В. Чорновіл Г Л. Лук’яненко Д І. Юхновський.

2)      Установіть хронологічну послідовність подій. А Обрання Генеральним секретарем ЦК КПРС М. Горбачова Б Установчий з’їзд НРУ в Києві В Ухвалення Верховною Радою УРСР Декларації про «Державний суверенітет України». Г. Біловезька угода. Д Прийняття «Акта проголошення незалежності України».

3)      Установіть відповідність між датами і подіями. 1. Жовтень 1991 р. 2. 1989 р. 3. 30 серпня 1991 р. А Створення Народного руху України. Б Утворення Республіканської партії. В Указ Президії Верховної Ра­ди УРСР про заборону діяль­ності КПУ Г Установчий з’їзд Соцпартії України

Завдання. Про якого політичного діяча йдеться в біографічному уривку? Народився на Черкащині в 1937 р. Закінчив Київський держав­ний університет. Працював на телебаченні, радіо, у газетах. За книгу «Лихо з розуму», видану в Парижі в 1966 р., був засуджений Львівським обласним судом. У 1970—1972 рр. видавав нелегальний «Український вісник». У 1900 р. був обраний головою Львівського облвиконкому та депутатом Верховної Ради УРСР.

VІ. Підсумок уроку. Оцінювання.

VІІ. Домашнє завдання. Опрацюйте відповідний матеріал підручника. Підготуйтеся до повторювально-узагальнювального уроку.

Вхід на сайт

Пошук

Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Архів записів

Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites